Mehmet BAYKAN’a Hayırlı Olsun

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzalı 2020/239 kararname resmi gazetede yayımlandı. Kararname ile 2011 yılından bu yana Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü görevini vekaleten sürdüren Mehmet Baykan’ın görevi resmiyete ulaştı.

Kamu hizmet süreleriyle ilgili teknik sebepler nedeniyle Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü görevini vekaleten yürüten ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Mehmet Baykan Türkiye Futbol Federasyonu’nda (TFF) Başkan Vekili, İcra Kurulu Üyesi, İdari ve Hukuk İşleri Sorumlusu olarak da görev yapıyor.

MEHMET BAYKAN KİMDİR?

1964 yılında Konya’da doğan Mehmet Baykan, 1988 yılında Konya Taşkent Spor Kulübü yönetiminde görev aldı. Konya Futbol İl Temsilciliği ve Konya Spor Kulübü Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlendikten sonra 1998-2011 yılları arasında 13 yıl boyunca aralıksız olarak Konya Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF) Başkanlığı, 2 yıl süre ile de Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı Spor Danışmanlığı görevlerinde bulundu.

2001 yılında Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu (TASKK) Genel Başkan Yardımcılığı’na seçilen Mehmet Baykan, 2009-2012 yılları arasında Genel Başkanlık yaptı. 2007 yılında Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından “Sportif Fair Play Kariyer Dalı Şeref Diploması” ile ödüllendirildi.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu’nda çeşitli dönemlerde görevler alan Mehmet Baykan, 2004-2015 yılları arasında Levent Bıçakçı, Hasan Doğan, Mahmut Özgener, Mehmet Ali Aydınlar ve Yıldırım Demirören yönetimlerinde amatör ve profesyonel kurul başkanlıklarının yanı sıra son olarak Nihat Özdemir Başkanlığındaki TFF’de Başkan Vekilliği görevini sürdürmektedir.

Taekwondo Federasyonu ve İzcilik Federasyonu Yönetim Kurulu üyeliği, 1999 ve 2009’da düzenlenen Türk Spor Şuralarında Şura üyeliği, 2009 Şurası’nda divan başkan yardımcılığı yaptı.

Mehmet Baykan, 2012 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde kurulan Sportif Değerlendirme ve Geliştirme Kurulu Başkanlığı görevi ile 2012 Londra, 2016 Rio Yaz Olimpik ve Paralimpik Olimpiyat Oyunları, 2014 Sochi, 2018 PyeongChang Kış Olimpik ve Paralimpik oyunları başta olmak üzere birçok Uluslararası organizasyonda kafile başkanı olarak görev aldı. Mehmet Baykan ayrıca Türkiye Gençlik STK’ları Platformu (TGSP) danışma kurulu üyesidir. Türk sporunun son yıllarda proje odaklı en önemli projesi olan Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezleri’nin (TOHM) kurucusu olup sporcuların bilimsel yöntemlerle performans ölçümlerine yönelik başlatılan çalışmalarda öncü rol üstlenen Mehmet Baykan, Spor Bakanlığı tarafından başlatılan Sportif Yetenek Taraması projesinde de önemli işlere imza attı.

Baykan, TFF’deki görevleri sırasında futbolun ülke geneline yaygınlaşması adına Bölgesel Amatör Lig’in (BAL) kurulmasında da etkin rol oynadı. 9 Eylül 2011 tarihinde Spor Genel Müdürlüğüne vekaleten görev alan Mehmet Baykan, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile bu göreve asaleten atandı. Konya Teknik Lisesi Elektronik bölümünü bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Mahmet Baykan evli ve 2 çocuk babasıdır.

 

Bizde Yozgat Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu olarak Sayın Mehmet BAYKAN’a hayırlı uğurlu olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir